• Coin Ekstra
  • Uncategorized
  • Savaş stresiyle başa çıkmak için ilginç yöntem: Ukrayna’da nikah sayılarında rekor artış
58 okunma

Savaş stresiyle başa çıkmak için ilginç yöntem: Ukrayna’da nikah sayılarında rekor artış

ABONE OL
July 29, 2022 10:40
0

BEĞENDİM

ABONE OL

24 Şubat’tan bu yana Rusya’nın işgal savaşı ablukasında olan Ukrayna’da nikahlarda rekor kırıldı. Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre, ülkede geçtiğimiz beş ay içinde 9 bin 120 çiftin nikahı kıyıldı. Bu rakam, bir önceki yılın aynı döneminde kıyılan nikah sayısının sekiz katı. Bu aşırı artışı, savaştan kaynaklanan stresi bertaraf etme motivasyonuyla açıklayan Bakanlık, uzman psikologlara dayanarak, bir sonraki günün ne getireceğinin belirsiz olduğu ve “Dünün tasasız günlerinin geride kaldığı” bir ortamda çiftlerin, düğün planı yapmaktansa hızlıca nikah kıydırmayı seçtiğini kaydetti.

Rusya’nın işgal savaşı ablukasında olan Ukrayna’da son 5 ayda evlenen çiftlerin sayısında rekor artış kaydedildi. Ukrayna’lı yetkililer ve psikologlar geleceğin getirdiği belirsizliğin bu artışta en etkili faktör olduğunu belirtiyor.

24 Şubat’ta Rusya işgalinin başlamasının ardından Ukrayna’da resmi nikahların sayısında rekor bir artış kaydedildiği belirtildi. Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre, ülkede geçtiğimiz beş ay içinde 9 bin 120 çiftin nikahı kıyıldı. DW Türkçenin haberine göre bu rakam, bir önceki yılın aynı döneminde kıyılan nikah sayısının sekiz katına işaret ediyor.

“BİR SONRAKİ GÜNÜN NE GETİRECEĞİNİN BELİRSİZ”

Bu aşırı artışı, savaştan kaynaklanan stresi bertaraf etme motivasyonuyla açıklayan Bakanlık, uzman psikologlara dayanarak, bir sonraki günün ne getireceğinin belirsiz olduğu ve “Dünün tasasız günlerinin geride kaldığı” bir ortamda çiftlerin, düğün planı yapmaktansa hızlıca nikah kıydırmayı seçtiğini kaydetti.

CEPHEDEKİ ASKERLER SANAL ORTAMDA NİKAH KIYIYOR

Artışın bir diğer nedeni de bürokrasinin hızlandırılması. Nikahtan önceki bir aylık bekleme süresinin savaş zamanında kaldırılmasının da artışta rol oynadığı belirtildi. Ordu mensupları ve belirli başka iş kollarında olanlar için sanal ortamda nikah imkanı da sunuluyor.

Ukrayna Adalet Bakanlığı, Rusya’nın geniş çaplı saldırısının ardından ülkedeki boşanma oranlarına dair herhangi bir veriyi ise açıklamadı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.